Mobil Uygulama Tasarımı

Mobil Uygulama Tasarımı

By In On 3 Şubat 2016


Günümüzde akıllı telefonların kullanımın artması mobil uygulama tasarımlarını oldukça önemli bir hale getirmiş durumda. Tasarımcılar artık birçok cihazı ve cihazla gelen tasarım yapı ve stillerini göz önünde bulundurarak tasarım yapmaktadırlar.

Bu yazımızda mobil uygulama tasarımının fikir aşamasından tasarım aşamasına kadar izlediğimiz yol ve yöntemleri göstereceğiz.
Yazımızda tasarımını yapacağımız uygulama fikri “Book Suggest” isminde bir kitap öneri uygulaması, işlevi sevdiğiniz türden kitapları size önerebilecek, arama yapabilecek ve sevdiğimiz kitapları kayıt edeceğimiz bir uygulama olacak.

Taslakların Oluşturulması 
Bu aşamada en basit hali ile fikrimizi görselleştiriyoruz. Bunu boş bir kâğıda ekranlarınızı taslaklar halinde çizerek yapabiliriz. Bu taslakları çıkartırken hangi menünün nereye bağlanacağı menü altlarında ne tür butonlar olacağına karar veriyoruz. Burada basitçe eskizler halinde ortaya çıkan mobil uygulama fikrini tasarlayacağımız platformun yapısına uygun hale getireceğiz.
Örneğin İOS platformuna göre tasarım yapıyoruz diyelim. İOS’un yapısına uygun şekilde tasarımı biçimlendiriyoruz, tab bar boyutları,  menu ve iconlar font seçimi gibi teknik konuları göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Burada şunu vurgulamamda önem var tasarımımızın İOS uyumluluğunu her ne kadar göz önünde bulundursak da tasarımınızın özgünlüğü fikrinizi daha çok ön plana çıkartır.

Tasarım aşaması
Taslak olarak ortaya çıkan fikrimizi tasarıma döküyoruz, tasarımı kullanacağınız programlar işinizi kolaylaştırması açısından sizin seçiminize göre farklı olabilir, bizim tercihimiz vektör bazlı olduğundan adobe illüstrator programını kullanarak tasarım yapmak oluyor. Programı açıp tasarıma başladığımız ilk anda yapacağımız şey uygulamanın logo, splash screen, ve renklerine karar vermek oluyor, bu bir kural değildir fakat logo renk ve splash screen’in ortaya çıkması genel olarak mobil uygulama konusunda fikir edinmenizi sağlayabilir.

mobil-tasarim[1]

Bu kısmı tamamladıktan sonra uygulamanın içerik kısmına geliyoruz, içerik kısmını tasarlarken yukarıda da bahsettiğim gibi, mobil uygulama fikrimizin özgünlüğünü kaybetmeden İOS a uyumlu şekilde tasarlıyoruz, bununla ilgili bir örnek, örneğin mobil uygulamamızda tab bar kullanacaksak bu tab bar boyutlarının İOS’un önerdiği şekilde olması hem kullanıcı açısından hem de birlikte çalıştığımız programcı açısından kolaylık sağlayacaktır.
Tasarım aşamasında dikkat etmemiz bazı hususlar bulunmaktadır bunlardan kısaca şu şekilde bahsedebiliriz.

Font Seçimi
Font seçimi uygulama tasarımında önemli bir etkendir, farklı ekran boyutları seçtiğiniz font a göre büyük veya küçük görünebilir. Bunu çözmek için seçtiğiniz fontları mobil cihazlar üzerinde tasarımınıza uygun olarak test edebilirsiniz.

İOS
https://developer.apple.com/library/ios/documentation/userexperience/Conceptual/MobileHIG/ColorImagesText.html

Android
http://developer.android.com/design/style/typography.html

Renk Uyumu
Renkleri seçerken kullanıcının uygulamayı rahat anlaşılabilir kullanmasına imkan tanımalıyız biz genelde renk seçimi yaparken seçtiğimiz platformun ön gördüğü renkleri kullanmaktan yanayız bu uygulamamızı seçtiğimiz platforma daha uygun hale getirmektedir.
https://developer.apple.com/library/ios/documentation/userexperience/Conceptual/MobileHIG/ColorImagesText.html

mobil-tasarim2[1]

Yukarıda belirtiğimiz ögeleri göz önünde bulundurarak uygulamamızı ortaya çıkartıyoruz.  Gördüğünüz gibi eskiz aşamasında çıkan fikri aynı şekilde tasarıma dönüştürdük. Burada da dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır bu hususlar uygulamanın içerik, menü ve iconları arasındaki yaptığımız tasarımda boşluklar fazlaca bulunmaktadır bununda amacı kullanıcının uygulamayı rahat bir şekilde kullanmasıdır.

mobil-tasarim3[1]

Uygulamamızı bu yukarıda belirtiğimiz hususlara dikkat ederek tasarladık. Burada dikkat çekilmesi gereken bir konu daha var. Uygulamayı her ne kadar tasarlayacağınız platformun yapısına dikkat ederek tasarıma dönüştürsek de özgünlüğü koruması açısından tasarımınızı istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz bununla ilgili birçok örnek bulunmaktadır aşağıda bağlantı üzerinden İOS ve Android platformlarına göre örnekler bulunduran bazı siteler bulunmaktadır bu siteleri göz atarak tasarım için fikir edinebilir.
İOS Örnek Uygulamalar
http://www.pttrns.com/
Android Örnek Uygulamalar
http://android.inspired-ui.com/
İOS  Mobile Designing Guidelines
https://developer.apple.com/library/ios/documentation/userexperience/conceptual/mobilehig/
Android Mobile Designing Guidelines
http://developer.android.com/design/index.html